DOPRAVA PO AMSTERDAMU

Můžete si vybrat mezi různými způsoby dopravy po Amsterdamu. Můžete využít městské dopravy (metro, tramvaje, autobusy). Pro veřejnou dopravu v Amsterdamu platí jednotná sazba jízdenek ("strippenkaart"). Můžete využít místních taxi služeb, nebo si rovnou pronajmout auto v autopůjčovně. Zajímavou alternativou dopravy jsou vodní taxíky. Další variantou dopravy po Amsterdamu je vypůjčení kol, které se v celém Holandsku těší veliké oblibě - nezapomínejte si je však pořádně zamknout, krádeže kol jsou na denním pořádku.

Amsterdam - mapa metra   

Městská doprava

V Amsterdamu jsou vám k dispozici 3 linky metra, 1 trasa městské železnice, 17 tramvajových tras a mnoho autobusových linek. Stanice metra jsou označena modrým písmenem "M", příslušným číslem jsou označeny tramvajové (červeným) i autobusové (modrým) stanice. Pro všechnu veřejnou dopravu platí jednotá jízdenka, ceny jsou poměrně vysoké (oproti českým poměrům).

Půjčovny

V celém Amsterdamu se vyskytuje mnoho půjčoven, jak automobilů, tak kol. Používání automobilu v centru Amsterdamu je dosti nepříjemné, jelikož ulice jsou úzké a navíc se vám budou motat do cesty všudypřítomní cyklisté a chodci. Parkování auta je v Amsterdamu navíc velmi drahé (v centru běžně €4 za hodinu). Takže dopravovat se po Amsterdamu autem bych spíše nedoporučoval. Pokud přijížíte vlastním autem, doporučuji využít některé z P+R parkovišť na okraji Amsterdamu.

V celém Holandsku jsou velmi populární kola, protože je všude naprostá rovina. Kolo se dá vypůjčit ve speciálních půjčovnách, kterých se v Amsterdamu vyskytuje mnoho. Stojany na kola nelznete skoro úplně všude, najdete dokonce i parkoviště vyhrazená jen pro kola. Průměrná cena za zapůjčení se pohybuje okolo €20 za jedno kolo na celý den a €30 zálohu (což je hodně - kradené kolo se dá na ulici koupit za €10-15, ovšem nákup takového kola je nelegální!

Doprava z/na letiště

LETIŠTĚ Amsterdam - Schiphol
Schiphol je jedním z největších a nejrušnějších letišť Evropy. Je jediným letištěm v okolí Amsterdamu a nachází se asi 20 km od centra. Nejjednodušším způsobem jak se dostat do města je vlakem. Lístek na vlak seženete do €4. Pokud zvolíte taxi, tak do centra stojí minimálně €35.