PAMÁTKY V AMSTERDAMU


Amsterdamské mosty
V Amsterdamu se nachází více než 1000 mostů přez vodní kanály, kterými je Amsterdam doslova prošpikovaný. Mosty jsou přizpůsobené častým průjezdům lodí, takže jsou převážně mosty zvedací,nebo s vysokým klenutím. Nejznámějším mostem je Magere Brug, který je k nalezení u konce ulice Kerkstraat. Původní most pocházel ze 17. století, ale později byl na jeho místě postaven most širší.

Královský palác
Královský palác, původně radnice, sídlo magistrálu aměstského soudu. Tato mohutná budova se nacházející na prostorném náměstí Dam. Palác byl vystavěn v 17. století jako Radnice, Jako Královský palác byla budova využíváná až v 19. století. Architektem paláce je známý stavitel Jacob van Campen, na výzdobě se však podíleli i jiní architekti a malíři. Palác je pro veřejnost otevřen každý den od 9.00 do 18.00. Uzavřen je pouze 1. ledna.

Dam
Jedním z nejstarších míst v Amsterdamu je Náměstí Dam. Bylo vystavěno již ke konci 13. století. Kromě Královského paláce se zde nachází Nový kostel, sloužící ke korunovcím panovníků, a tyčí se zde i Národní památník obětem druhé světové války.

Amsterdamská muzea
Do Amsterdamu se sjíždí mnoho turistů také kvůli velkému množství muzeí. Nachází se zde jak obrazárny, muzea divadla, filmutak i námořnictví či hausbótů. Nejznámějším je národní muzeum - Rijksmuseum, dálšími nejznámějšími jsou Van Gogh Museum, Stedelijk museum a hojně navštěvované Muzeum hašiše.

Red Light District (De Wallen)
Čtvrť červených luceren, neboli uličky lásky se v Amsterdamu staly velkou turistickou atrakcí. Nachází se mezi náměstím Dam a Nieuwmark. Ve dne i v noci jsou v oknách a výlohách k mání prodejné dívky, proto je celá oblast kontrolována policií a bezpečnostními kamerami, a také proto je zde přísný zákaz focení. Lidé do uliček chodí také proto, že jsou nejstarší částí Amsterdamu, tudíž se zde nachází i mnoho historických budov.